I agree with Terms and Conditions and I've read
and agree Privacy Policy.

İletişim

Bana Ulaşın:
+90 532 424 51 39

E-posta:
iletisim@dribrahimduvarci.com

2 sene önce · · Zihinsel Tembellik için yorumlar kapalı

Zihinsel Tembellik

Yıllar önce gördüğüm bir hastayı anlatarak zihinsel (mental) tembellik kavramını açıklamaya çalışacağım. Bu hastam üniversitede fizik bölümünü bitirmiş ve ardından yine fizik alanında yüksek lisans yapmıştı. Daha sonra fizikle ilgili olmayan bir alanda kamuda çalışıyordu. Depresif belirtileri için antidepresan başlamıştım ve psikoterapi görüşmelerini sürdürüyorduk. Bir görüşmede halen fizikle ilgili bir şeyler okuyup okumadığını, fiziğe ilgisinin sürüp sürmediğini sordum. Ne de olsa hayatının 4 yıl üniversite, 2 yıl da yüksek lisans olmak üzere 6 yılı fizikle geçmişti. Bana fizikle artık ilgilenmediğini ve fiziğe dair öğrendiği şeylerin neredeyse tamamını unuttuğunu söyledi. Çok ama çok şaşırdım, üzüldüm.. Çevremde gördüğüm her şey bir fizik kuralına dayanarak çalışıyor.. Nasıl olur da bunca emek verilerek öğrenilen bilgiler unutulup giderdi. Bu bir “kötülük” ve insan kendisine nasıl böyle bir kötülük yapardı. Koskoca bir arşiv yok olup gitmişti.

Zihinsel tembellik tam da budur işte. Gördüğü, duyduğu, öğrendiği şeyleri aklına-hafızasına kazımamak, bir arşiv oluşturmamaktır. Sınırsız bir merak duygusunu geliştirmemektir. Bu kimseler merak etmeye, araştırmaya, sormaya, öğrenmeye ve aklında tutmaya üşenir. Sonuçta insanlarla konuşacak, sohbet edecek pek az şey bulurlar.

Bir başka hastam tatil için İtalya’ya gitmişti. Gitmeden önce İtalya tarihi, coğrafyası, kültürü, diline dair neler okuduğunu, dönüşte de aklında nelerin kaldığını sorduğumda aldığım cevap tam da zihinsel tembellik eden birinin cevabıydı; hiçbir şey okumamış, gördüklerini aklına yazıp daha sonra Türkiye dönüşünde araştırmamış, bilgisini arttırmamıştı. Bir hafta kaldığı İtalya ile ilgili zihinsel arşivinde pek az şey vardı.

Bizim değerimizi arşivimizin genişliği ve zenginliği belirler. Özgüvenimiz doğrudan arşivimizde biriktirdiklerimizle ilişkilidir.

Etiketler: , , Kategoriler Blog

amet, ut ultricies leo non accumsan id fringilla id diam