I agree with Terms and Conditions and I've read
and agree Privacy Policy.

İletişim

Bana Ulaşın:
+90 532 424 51 39

E-posta:
iletisim@dribrahimduvarci.com

2 sene önce · · Ertelemek.. Kolaya Kaçmak.. Tembellik Etmek.. için yorumlar kapalı

Ertelemek.. Kolaya Kaçmak.. Tembellik Etmek..

  • “içimden gelmiyor..”
  • “canım istemiyor..”
  • “yaptım ama zevk almadım.. zevk almadığım bir şeyi yapamam..”
  • “ben mükemmeliyetçiyim. Eğer sonunda mükemmel olamayacaksa o işi hiç yapmıyorum..”
  • “bana yapmam söylenmeyecek. Söylenince inadına yapmıyorum..”
  • “ben başkasından emir alamam..”
  • “benim özgüvenim yok..”
  • “bende dikkat eksikliği var, kendimi veremiyorum..”

Okul, iş ya da kariyer yaşantınızda halen olmanız gereken yerde değilseniz; okulunuz fazlasıyla uzamış yada bitmemişse; mezunsunuz ama uzun zaman geçmesine rağmen bir işe girmemiş yada girememişseniz; çevrenizdekiler sizin yaşam biçiminizi sürekli eleştiriyorsa; “sen kendini saldın, hiçbir şey için gayret etmiyorsun” diyorsa;  yeterince güçlü olmadığınızı düşünüyorsanız; halen ailenizin maddi desteği ile yaşıyorsanız; vaktinizin önemli bir kısmını boş geçiriyorsanız; evden çok az çıkıyorsanız; sabahlara kadar bilgisayar ya da TV izliyor, gündüz hep uyuyorsanız; erkenden iş-çalışma hayatını bırakmış ve sonra hiçbir işle uğraşmamışsanız; akrabalarınıza, arkadaşlarınıza ve dostlarınıza önceki kadar gidip gelmiyorsanız; çok fazla zamanınız olmasına rağmen hiçbir hobiniz yoksa.. tüm bu olanlar için yukarıda sıraladığım mazeretlerden birini kullanıyorsanız lütfen bundan sonrasını kızmadan, öfkelenmeden okumanızı isterim..

Yaşadığınız kayıplar, başarısızlıklar, düş kırıklıkları sizi mutsuz ediyor, hayattan zevk almanızı engelliyor, kendinize güveninizi azaltıyor, insanlardan uzaklaşıyorsunuz. Belki de psikiyatrik yardım da aldınız, depresyon ya da anksiyete bozukluğu tanıları kondu, antidepresan da kullanıyorsunuz: fakat bu depresyon ya da anksiyete bozukluğu bir neden olmaktan çok bir sonuç.. Muhtemelen sizdeki temel sorun tembellik.

Ne yazık ki pek çok kimse aldığı psikiyatrik tanılar ve kullandığı ilaçları bahane ederek tembelliği, kolaya kaçmayı sürdürüyor. Her ne kadar depresyon/anksiyete bozukluğundan şikayet etse ve bundan kurtulmak istediğini ilan etse de bu kimseler düzelmek için pek bir şey yapmıyor.. tıpkı Obez bir hastanın diyet yapmak için gayret göstermeyip diyetisyenin onu kolay yoldan zayıflatmasını beklemesi gibi.. tıpkı kalp krizi geçirip, ardından by-pass operasyonu ile 3 damarı değiştirilmiş bir hastanın alkole, sigaraya, yağlı yemeklere devam edip sonra da kardiyoloğunun verdiği ilaçların onu düzeltmesini beklemesi gibi..

Lütfen Psikiyatrik tanıların arkasına sığınmayın..

Etiketler: , , , Kategoriler Blog

dolor. ultricies mi, amet, sit adipiscing neque. ipsum dapibus ut